Türkçe’nin Kaydı Kuydu

Son birkaç yıldır çalıştığım üniversitede “kayıtlanmak” sözcüğü kullanılır hale geldi. Kulaklarımı fena halde tırmalayan bu kelimenin nereden çıktığını, kimin icadı olduğunu bilmiyorum. Böyle bir kelimenin uydurulmuş olması, üstelik de zaten bu anlamda bir kelime var ve kullanılmakta iken, bana Türkçe’nin gayet isabetli ve bazen taşı tam da gediğine oturtmaya yarayan atasözlerinden birini hatırlatıyor: Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış. Gelin de çıkın işin içinden. Söz konusu kuyuya taş atan deli kimdir, bilemem ancak bu kelime öğrenciler arasında aldı yürüdü. Kayıtlanmak aşağı, kayıtlanmak yukarı..

Kaydolmaya ne oldu?

Her ne kadar son yıllarda kendisine güvenim sarsılmış ise de yaş tahtaya basmamak temkinliliği ile Türk Dil Kurumunun sözlüğüne sarıldım ve kayıtlanmak diye bir zırvalığın olmadığını görüp ziyadesiyle rahatladım.  Ne yazık ki, benim Türkçe bilgimin doğruluğunu teyid etmiş olmam fazla bir şey ifade etmiyor.

Diline zerre kadar saygısı olmayan necip Türk kavmi bildiğini okumaya devam ettiği ve yoluna bu şekilde devam ettiği takdirde günün birinde özünü kaybedip başka bir milletin sultası altına gireceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bir milleti millet yapan, dilinden başka ne olabilir ki? Üniversiteler dahi anadilin kullanılışına özen göstermezse, o ülkenin akıbeti hakkında olumlu düşünmek mümkün olabilir mi? Oraya buraya bayrak dikmekle ve binbir türlü milliyetçi hezeyana kapılmakla iş bitmiyor. Kendi dilini doğru dürüst kullanamayan bir millete yabancı dilde eğitim vermekle de bir yere varılamayacağı anlaşılıyor. Önemli olan, insanın asıl benliğine sahip çıkması ve onurunu bu şekilde korumasıdır. Bunun yolu da kendi diline sahip çıkmak ve onu geliştirmek için çalışmaktır.

Advertisements

2 thoughts on “Türkçe’nin Kaydı Kuydu

  1. Daha önce bu sözcüğü duymamıştım. Benim en sinir olduğum kullanımlardan biri de “fotoğraf çekinmek”. Kırk yıllık “fotoğraf çekilmek” ne zaman “çekinmek” oldu, anlamadım. Kulağı feci tırmalıyor.

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s